Sešit "Let 714 do Sydney" je možná jedním z nejzajímavějších sešitů, jaké kdy Hergé napsal. Je to dáno tím, že se zde objevují prvky, které nejsou pro Tintina právě obvyklé, navíc prvky, které zůstávají nedořešené. Tintin a sci-fi není příliš častá kombinace, i když zatím jsme byli svědky již tří těchto propojení. Sešity "
Míříme na Měsíc" a "
První kroky na Měsíci" jsou čistokrevné sci-fi, které je založeno na existujících technologiích, respektive na možnostech, které věda v době publikování příběhů již měla na dosah. Odlišný je pak příběh "
Záhadná hvězda", jeden z mých oblíbených, kde jsou již skutečně prvky nadpřirozena, které se jen těžko vysvětluje, pomineme-li vysvětlení snové. Sešit "Let 714 do Sydney" je tak již čtvrtým sci-fi příběhem Tintina. Přesto je to příběh velmi specifický a jedinečný ve srovnání s ostatními.
Tintin, Filuta, kapitán Haddock a profesor Hluchavka mají namířeno na mezinárodní konferenci v Sydney, kde mají vystoupit jako ti, co se poprvé podívali do vesmíru a přistáli na Měsíci. Provázanost a předchozími příběhy je tak daná, ale je podpořena ještě dalšími prvky Objevuje se zde pilot Szpim, s nímž se Tintin a Haddock setkali v příběhu "
Koks na palubě". Zde také naposledy potkali proradného Rastapopula a jeho nohsleda Allana, který je především Haddockovým Nemesis, i když ten parchant samozřejmě zavaří oběma přátelům a nyní ještě dalším lidem.
Jak se skupina hrdinů snaží dostat do Sydney, mají mezipřistání v Jakartě, kde narazí na Szpima, který pilotuje soukromý letoun, v němž právě do Sydney cestuje miliardář Carreidas. Přátelé se s ním seznámí a on jim nabídne, že mohou letět do Sydney s ním. Jenže Carreidas se do Sydney vůbec neměl dostat. Hrdinové se tak do temných plánů, které kuje Rastapopulos se svými lidmi. Náhodou se tak dostávají do smrtelného nebezpečí, a to jen proto, že nasedli do špatného letadla. Rastapopulos totiž uvádí na trh nové letadlo, kterým je prototyp Carreidas 160. Zde se ukazuje, že Hergé měl cit pro technologie a předvedl letoun velmi zajímavý, se speciálními schopnostmi. Takový příběh pak doslova vyzýval k tomu, aby těch technologií bylo ještě více.
Po unesení letadla však komiks mění tempo a začíná připomínat spíše příběh "
Chrám Slunce". To se děje především proto, že se hrdinové ocitají v podivných katakombách, které byly vytvořeny jinou než západní kulturou. A právě v těchto katakombách se začíná odehrávat jeden z nejoriginálnějších Tintinových příběhů, jaké kdy vůbec zažil. Pro fanouška sci-fi je doslov pastva, ale myslím. že si užije i fanoušek komiksu jako takový. Hergé vytvořil napínavý, akční příběh, kde nechybí silné emoce, skvělý smysl pro humor a samozřejmě i zmiňované výdobytky technologie skutečné i pouze fantaskní. Realita se zde spojuje s naprostou fikcí v zajímavém příběhu, který může trochu zklamat tím, že se nesnaží vysvětlovat. Na jednu stranu je to škoda, na stranu druhou i v Tintinových příbězích tak mohou být nějaká ta tajemství, která zůstanou nerozluštěna. Zase příběh, který jsem si užíval od začátku do koncem, i když druhá polovina má přece jen větší grády.
Žádné komentáře:
Okomentovat