Kresba: Greg Capullo, Jonathan Glapion, Rafael Albuquerque, Jason Fabok, Becky Cloonan, Andy Clarke a Sandu Florea
Docela jsem se obával toho, co Scott Snyder dál předvedl v téhle sérii a byl jsem si skoro jistý, že prostě nemůže dál předvádět stejný skvělý komiks, jako se mu to podařilo s knihou "
Soví tribunál". Mýlil jsem se. To, co Scott se svými kreslíři předvádí, to je pořád naprosto skvělé, a i když zde jsou prvky, které je možné kritizovat, pořád je tohle jeden z nejlepších superhrdinských komiksů současnosti. Batman je zde pořád ten hrdina, který řeší velké případy, ale stejně tak je zde jako člověk, který pochybuje a dělá chyby. Jeho realističnost je na vysoké míře a vy máte pocit, že čtete příběh o postavě, která je vícerozměrná a není jen šablonou. Příčiny mají následky, nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.
Kniha se skládá z celkem šesti sešitů, kdy pět jich je z klasické série "Batman", která vychází v rámci "New 52" (kompletní restart DC komiksů, který proběhl v roce 2011) a navíc je zde ještě první výroční sešit této batmanovské série. To, na co se čtenář logicky nejvíc těšil, to je dokončení ságy o sovách. Toho jsme se skutečně dočkali, protože této sáze se věnují sešity 8 až 11. Poslední už je mimo tuto ságu, je to samostatný příběh, a "Batman Annual 1" ságu zmiňuje, ale také se věnuje svému vlastnímu, uzavřenému příběhu. Nebo minimálně více méně uzavřenému.
Uzavřít soví ságu nebylo rozhodně jednoduché a mohlo to dopadnout opravdu zle. Scott Snyder zde měl trochu náběh na to, aby vytvořil nové "Ticho", a to i s jeho nejslabším místem, tedy pointou. Snyder je ale pěkný všivák a nabízí hned několik vysvětlení, takže i když se příběh uzavře, nechá vás pěkně tápat. Bylo to tedy tak, jak říká Batman? Anebo je to tak, jak druhou větou naznačuje? Obě varianty jsou uvěřitelné, obě mají svou logiku a své opodstatnění, ani v jednom případě nemáte 100 % jistotu, že je všechno tak, jak má být. Nádherná ukázka toho, jak uspokojit potřebu příběh uzavřít, stejně jako s možností se k němu dál vrátit. Čtenář by ale neměl být zklamaný, protože to vyústění zde skutečně je, má dobrou gradaci jako skutečný thriller, i s tím finálním odhalením toho, kdo za vším stojí. Trochu se to čte jako italské giallo, trochu jako klasická detektivka. Přece jen, té krve je na to giallo celkem málo.
Co je na komiksu potřeba vyzdvihnout kromě výborného scénáře, to je kresba. Většinu kreslil Greg Capullo, ale přidali se i další, zejména pak Rafael Albuquerque, který se se Scottem dobře zná z tvorby komiksu "
Americký upír". Capullo kreslí hlavní linii a je na něm vidět, jak je sám schopným tvůrcem. Kromě toho, že jeho Wayne se místy stává posedlým šílencem, což cítíte jen z toho, jak vypadá, jak je neoholený, jak se tváří, tak dokáže i naprosto dokonale vystihnout temné, až hororové momenty, kdy vidíme vlastně jen Batmanovu siluetu, která se ve zchátralém prostředí rozpadajících se domů jeví jako onen pomyslný temný stín, který na všechno dopadá. Stejně vám ale bude jasné, že on vůbec není tím nejhorším, co se ve městě nachází.
Rafael Albuquerque se podílel na kratších příbězích, které se nacházely v každém z pěti sešitů "Batmana" První je příběh "Volání", který je otevřením většího eventu, který se v rámci "Batmana" i dalších sérií udál. Jednalo se o event "Night of the Owls", tedy "Soví noc", abych zůstal věrný českým překladům. Tenhle event zasáhl celkem 14 dalších sérií. Příběh "Volání" je vlastně o tom, jak Alfred s Batmanem povolávají ostatní z Batmanovy superhrdinské rodiny - Nightwinga, Robina, Red Hooda, Red Robina, Batgirl, Birds of Prey a další, kteří mají vlastní série a na jeden sešit se v tomhle eventu objevili. Rafael tak tímhle neměl moc možnost se rozjet a jednalo se pouze o příběh otevírací. Mnohem zajímavější je "Pád domu Wayneů". Vycházel rozdělený do několika sešitů. V tomto vydání je pěkně vcelku a teprve má ten správný efekt. Scott Snyder zvolil zajímavý styl vyprávění - dopis. Rafael přispěl svou stylizovanou kresbou, která se pro tenhle v podstatě gotický horor dokonale hodí. "Pád domu Wayneů" vám toho dost řekne o minulosti, ale také vás dost znejistí z hlediska toho, co se v hlavní sérii vlastně stalo.
Příběh, který se již neváže k sovám a vyšel jako 12. díl série "Batman", nese název "Duch ve stroji" a Scott Snyder ukázal, že i ty malé, oddechové příběhy nejsou v jeho podání slabé. Kresby se ujala Becky Cloonan a dala tomu ten správný nerdovský look, který mi místy až připomínala Bryana Lee O'Malleyho ("
Scott Pilgrim"), ač tedy samozřejmě méně karikujícího. Takové hezké, citlivější, klidnější zakončení. Předzvěst toho, co zase přijde. Alespoň na nás autoři nevyrukovali nějakým dalším, otevřeným příběhem, aby nás nechali trápit do vydání třetího dílu, který je už mimochodem oznámený na listopad 2014, takže tahle série bude podle všeho pokračovat.
Abych nezůstal nic dlužný, tak součástí knihy je ještě zmiňovaný výroční komiks "Batman Annual 1", u kterého jsem měl pocit, že i Snyder dokáže vytvořit slabý příběh. "První sníh", v chladné kresbě Jasona Faboka, se věnuje postavě Dr. Freeze, který měl hodně velký podíl na tom, že Pařáti mají takové schopnosti, jaké mají. Podezříval jsem Scotta, že opravdu napsal jen vyplňující příběh, kde bude story o tom, jak jsou padouši zlí, ale opět mě tenhle scénárista dokázal překvapit. Tenhle příběh má hloubku, jsou v něm city a rovnou říkám, že tohle je něco, co jsem nečekal. Komiksový mainstream je něco, co mě v současné době odrazuje, ale tohle je komiks, který si klidně dám znovu kdykoli, kdy už budu mít superhrdinů dost. Není to jen o maskách, akci, sexy pózách a (rádoby) vtipných hláškách, je to hlavně o příbězích. Kreslíři se nepředvádějí, ale pomáhají tenhle příběh dotvářet. DC má něco, na co by mělo být opravdu pyšné. Nejlepší Batman posledních let a ukázka toho, že kompletní restart smysl měl, stejně jako ukázka toho, že i velké eventy se dají číst bez toho, aby člověku to hlavní uniklo bez znalosti dalších sešitů.
Recenzi
najdete také na serveru Dagon.
Na Comics Blogu najdete recenzi na knihu "
Batman: Soví tribunál".
Žádné komentáře:
Okomentovat