Pages
(Přesunout do…)
Home
UKK
UKK 2
NHM
DCKK
Spider-Man
Batman
Osobnosti
Autor
▼
2014-05-26
#641: Aargh! 12 - 70 %
Aargh! 12
Vydáno nakladatelstvím Analphabet Books v brožované vazbě v roce 2013. Magazín má 128 stran a prodává se v původní ceně ze 175 Kč. Číslo obsahuje tyto komiksy:
Baba Jaga a vlk - Marek Čolek, Pat Shewchuk
Fanouš a brněnská bestie - Dan Černý
Pinky vs. Klacek & Fracek - Václav Šlajch
9 křišťálových koulí - Reinhart Croon
Úsměv - Philip Paquet
Něco, co o mě nevíte - Ephameron
Malíř života - Stijn Gisquiere
Cirkus Taxidermus - Stedho
Staré přízraky - Tony Sandoval
Podzim - Joseph Lambert
Hvězdy jsou lilie - Jevgenij Jakovlev
Orlando: Bestia Immunda - Tomáš Chlud
Kwietoslaw: Parní syčák - Jan Smolík
Dáreček - Lucie Lomová
Křup - Kateřina Čupová
Ulita - Alžběta Wolfová
Blátivý muž - Lenka Šimečková
Má rodná zem - Igor Baranko
Šerif z Alien Creek - Marek Rubec
Spenglerův komplex - Thijs Wan Nimwegen, Tomáš Kučerovský
Starý dobrý Řehoř Brown - Robert Sikoryak
Proces - Matteo Casali, Guiseppe Camuncoli
Kinky & Cosy (dvě verze podle obálek) - Nix
V publicistice najdete:
Američané nemají problém si na mě počkat (rozhovor s Michalem Suchánkem) - Tomáš Prokůpek
Vlámský komiks: Svébytná tradice z dvojjazyčné Belgie - Pascal Lefèvre
Je zdravé být mírně schizofrenní (rozhovor s Tomášem Chludem) - Lukáš Růžička
Do Angoulême, zpátky a zase tam: Studentská soutěž CZ.KOMIKS.11 - Tomáš Prokůpek
Jaroslav Vodrážka: Český spoluzakladatel slovenského komiksu - Tomáš Prokůpek
Kdopak by se Kafky bál - Michal Jareš
Magazín můžete
zakoupit v knihkupectví Minotaur
.
Scénář:
Různí
Kresba:
Různí
Po
třináctém čísle
jsem si trochu potřeboval spravit chuť, protože z hlediska komiksů mě to číslo nějak zásadně nenadchlo. Z hlediska publicistického bylo třinácté výborné a stejně tak je dvanácté číslo. Tady se dá vytknout něco jen těžko. Obsáhlé seznámení s vlámským komiksem navíc neprobíhá jen formou textovou, ale s některými autory se seznamujeme přímo prostřednictvím jejich děl. A musím říct, že "Kinky & Cosy", stripy, které se objevily na zadní obálce, jsou krásně černohumorné a cynické. Přečtení zadní obálky mě na celý sešit příjemně naladilo. Dostalo se mi však klasické mozaiky, která obsahuje i komiksy, které čtenáři nic neřeknou. Je to ale tentokrát celkem příjemně vyvážené. V tomhle díle skutečně každý najde něco, co ho zaujme.
Alternativní obálka od Tomáše Chluda
Číslo má především dvě hlavní témata - vlámský komiks a Kafku, ale je zde také komiks studentský. Témata jsou doplněna články, které jsou ještě dále rozšířeny o dva rozhovory. První s Michalem Suchánkem, který měl před dvěma roky dobré vyhlídky na to, že by se stal autorem u Dark Horse. Od té doby se ale mnoho nového ven nedostalo a Michal zatím u Dark Horse nepublikuje. Druhý, poměrně obsáhlý rozhovor, je pak s Tomášem Chludem, který toho řekl o své tvorbě opravdu hodně a navíc ještě přihodil kus ze svého "Orlanda", kterého jsme se zatím také bohužel nedočkali. Z ukázky, která je zde uvedena si člověk až tak dobrý obrázek neudělá.
No, to by bylo k publicistice, pak je zde spousta komiksů, které stojí o vaši pozornost. Jestli za ni stojí, to si nejsem vždy jistý. "Baba Jaga a vlk" je komiks, který je parádní hlavně díky kresbě, protože i beze slov by byl asi stejně pochopitelný. Ta kresba připomíná ruskou pohádku a dává celému příběhu parádní atmosféru. Slovanské vlivy jsou v díle zakořeněné, ale kanadská kresba tomu teprve dala jiskru. "Fanouš" potěší, ale více pobaví "Pinky vs. Klacek & Fracek". Z vlámského komiksu se mi líbil "Úsměv" díky své jazzové nostalgii, kterou skvěle podpořila i kresba a absence slov. Formou kresby je pak zajímavý "Malíř života", a to hlavně díky poslední abstraktní stránce. Krásnou kresbu má také "Cirkus Taxidermus". V tomhle stylu by mi sednul nějaký parádní western. Mile mě překvapil Joseph Lambert, kdy podle kresby jsem si nebyl jistý, ale výborně poetický a zároveň vtipný komiks mě uchvátil.
Jak je patrné, v tomhle případě toho není málo, co stojí za pozornost. Třeba i takový "Kwietoslaw: Parní syčák", který má až překvapivě zajímavou a dobrou pointu, která dává příběhu pěkný rozměr. Ze studentských prací, které se umístily v soutěži CZ.KOMIKS.11 je pak pro mě rozhodně nejzajímavější "Blátivý muž", který mě uhranul skvělou kresbou Lenky Šimečkové, jejíž práce je obecně prostě úchvatná a je jednou z těch mladých, u nichž doufám, že se neztratí z komiksové scény. V jejím případě je nádherná i hororová atmosféra, která doslova vyzařuje z každého panelu. Igor Baranko pobavil i s použitím slov. Pokud dojdeme ke kafkovskému tématu, tak "Starý dobrý Řehoř Brown" je výbornou parodií na "Peanuts" s prvky Kafky i tohoto stripu zachovanými v zajímavé kombinaci, a italské pojetí "Procesu" jen dokazuje, že komiks může být existenciální stejně jako próza.
S tímhle číslem "Aarghu!" jsem přece jen o něco spokojenější než se třináctým. Skoro to vypadá, že se k nim budu vracet v obrácené chronologii. Tady jsou komiksy, které mě opravdu nadchly, a zároveň zajímaví mladí autoři z České republiky, kteří by mohli do komiksu v budoucnu promlouvat. Lence Šimečkové to opravdu přeji a doufám, že se s ní setkám při tvorbě jedné knihy, která se pomalu rýsuje a u níž jsme oba přislíbili účast. Já literární, ona grafickou. Uvidíme. "Aargh! 12" představuje různé styly, různé země a je to směsice, která funguje. Myslím, že největší kouzlo "Aarghu!" je pořád v tom, že nám ukazuje šíři komiksu, a to jak v oblasti scenáristické, tak i v oblasti kresebné. Prezentuje nám komiks jako silné a svébytné médium. Velmi inspirativní zdroj, i když hlavně ve smyslu kresby a vyprávění obrazem.
Na Comics Blogu najdete recenzi na sešit "
Aargh! 13
".
Žádné komentáře:
Okomentovat
‹
›
Domovská stránka
Zobrazit verzi pro web
Žádné komentáře:
Okomentovat