Vydalo nakladatelství Kobuta v brožované vazbě v roce 2018. Vydání má 352 stran a prodává se v plné ceně za 179 Kč.
Knihu zakoupíte v knihkupectví Minotaur.
Knihu zakoupíte v knihkupectví Minotaur.
Obsah:
Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
"Vějíř 1"
"Vějíř 2"
"Vějíř 2011"
"Vějíř 2012"
"Vějíř 2013"
"Vějíř 2014"
"Vějíř 2015"
"Vějíř 2016"
"Vějíř 2017"
- Má milá… – scénář a kresba: Chechula, Suwi
- Terka Stěrka – scénář a kresba: Veronika „Lysandra“ Sýkorová
- 1940 – scénář a kresba: Jan „Arenoth“ Vohlídal
- Pouštinky – scénář: DanQ, kresba: Tomáš Salva
- Harrold – scénář: Miroslav Sehnalík, Daniel Kratochvíl, kresba: Daniel Kratochvíl
- Tóru – scénář: Jan Sácký, kresba: Abbe
- Těžké ráno – scénář a kresba: Balrog
- Co mi liška vyprávěla – scénář a kresba: Philippe Daniel
- Magie, láska a jiné tragédie – scénář: Lila, kresba: Yin
- Anémie a Benjamin – scénář a kresba: Hayath
- Cesta do Japonska – scénář a kresba: Haru
- Tajemství perníkové chaloupky – scénář: shinji, Jiří Tesař, kresba: Hana Aki
- Epilog – scénář: Antonín Tesař, kresba: Zuzana Blaštíková
- Ta druhá tvář – scénář: Gituška, kresba: Alexa
- MHD – scénář a kresba: Dyamirity
- Winged– scénář a kresba: Avárt
- Zpovědní tajemství – scénář: DanQ, kresba: DarkSena
- O stvoření světla – scénář a kresba: Míša Srovnalová, stínování: Chrisana Georgiu
- Karel & Růžena – scénář: Saili, kresba: Konata
- Tma na konci tunelu – scénář a kresba: Daniel Janeček
- Lovestory se sýrem – scénář a kresba: Ivča „Severka“ Minářová
- Zúčtování – scénář: Špendla, kresba: Lucák
- Malá změna stylu – scénář a kresba: Jan Přibyl
- Speedy: Fakta X – scénář a kresba: Lygast
- Sběratel – scénář a kresba: Jan Mareš
- Mladí prokletí hledači duhy – scénář a kresba: Natálie Karásková
- Paradox – scénář a kresba: EaSei
- Běžíme – scénář a kresba: Štěpánka Jislová
- Langož beze všeho – scénář a kresba: Marcel Dokoupil
- Hlučná ozvěna tichých dnů – scénář: shinji, kresba: Janiko, Hayath
Tentokrát je toho skutečně hodně. Přece jen se jedná o desátý "Vějíř", který vychází, a tak se jeho tvůrci rozhodli, že by chtěli vydat něco speciálního. A 352 stran rozhodně není málo, protože se na ně vešlo rovnou 30 komiksů od různých tvůrců. Takže můžete čekat i různé žánry, různé přístupy ke komiksu, různé styly kresby. Je to skutečně různorodé, jednoduše takové, jak jste si u "Vějíře" zvykli. A jak jsem si zvykl já, pustím se do jednotlivých komiksů, i když tentokrát to bude na delší povídání. "Vějíř 2018" nám začíná komiksem "Má milá...", který je takovou správnou černohumornou anekdotou na začátek. Kontrast kresby a pointy je zde velmi dobrý. Následuje první jonkoma "Terka Stěrka", která stojí na tom, že Terka je karikatura pozérky a egoistky v dnešní době. Na jednu stranu to není extra originální, na druhou stranu to jako kritika dnešní společnosti pořád celkem funguje. "1940"je parádní šestákový příběh z druhé světové války, který mi sedl příběhem i kresbou. Takové pěkné retro.
"Pouštinky" jsou další jonkoma a mají být sexy. A to také jsou. Nic moc víc bych v tom nehledal. Svůj účel plní. "Harrold" je humorné fantasy, čemuž je podřízena kresba i snaha do každého panelu vnést nějaký vtip. Sem tam se humor povede, sem tam moc ne, hlavně pokud se dialogů týká, není to úplně skvělé. V kontrastu s tím je pak příběh "Tóru", který je takovým přemýšlivým příběhem, nostalgickým, smutným, ale přitom hezkým příběhem o životě, který prostě má na konci to, čeho se bojíme. Další komiks je zase z jiného soudku, opět je to fantasy soudek, jmenuje se "Těžké ráno" a vlastně je to taková variace na "Pařbu ve Vegas". Dobré, vtipné s povedenou pointou. "Co mi liška vyprávěla" má zajímavou kresbu, která je doplněna i celkem chytrým příběhem, který se mi líbil. Ta pointa nemusí každému dojít, ale je dobrá. Tohle se autorovi, nováčkovi Philippovi Danielovi povedlo. "Magie, láska a jiné tragédie" je taková young adult romance, která mě osobně přišla trochu roztahaná na to, že se zde vlastně tolik neděje, i když by podle všeho mělo.
V takovém young adult humorném duchu pokračuje jonkoma o upírech "Anémie a Benjamin", kde ale sledujeme jen tři vtipy, což je celkem málo na to, aby bylo možné se s postavami trochu lépe sžít, což se tedy nekoná a po přečtení vám tohle vyšumí z hlavy. Cesta do Japonska nám celkem snadno, hezky, skoro beze slov řekne, co je na Japonsku hezkého a co je tam náročné. V podstatě také formy jonkomy, originálně pojatá a zajímavá. "Tajemství perníkové chaloupky" je docela vtipné pohrávání si s klasickými pohádkami, budování a boření mýtů, které má takovou zvláštní větu na konec, o které nevím, jestli je dobrý vtip, nebo jen blbina, které se autoři chytli jako posledního stébla. "Epilog" mi nesedl, dle mého prostě dějově nefunguje a dialogově není zajímavý. "Ta druhá tvář" už je z jiného soudku, je přemýšlivější, ale také originální. I to rozuzlení je dobré. Jonkoma "MHD" mi pak přišla jednoduše nejvtipnější z těch, které se ve "Vějíři 2018" objevily¨
"Winged" je zvláštní komiks, u kterého si ani nejsem jistý, jestli jsem ho pochopil. Má v některých panelech svoje kouzlo, ale jako celek to je takové prostě divné. V kraťasu "Zpovědní tajemství" ukazuje DanQ svou scenáristickou sílu, která je hlavně v trefné a zábavné, někdy hodně černohumorné pointě. "O stvoření světla" má krásnou kresbu, která souzní s originálně poetickým příběhem. "Karel & Růžena" opět standardně pobaví a patří k těm lepším jonkomám ve "Vějíři 2018". "Tma na konci tunelu" je jedním z nejdelších komiksů ve sbírce a já jsem si u něj říkal, jestli je chytrý, neboje to jen snůška keců. Ale vzhledem k pointě bych se nakonec klonil k první variantě. Dobré zachycení pochyb, které má každý teenager. "Lovestory se sýrem" je takový hezký komiks beze slov. Nic moc víc k němu nemůžu říct. "Zúčtování" je zase z těch komiksů, kde autoři s humrem trochu tlačí na pilu, navíc je to celkem roztahané a úvod mě moc nebavil. Ale nakonec má příběh smysl a třeba se i pousmějete.
"Malá změna stylu" je docela zábavná hříčka, která stojí na kresbě, což se povedlo. "Speedy: Fakta X" je jonkoma, který mi asi sedla ze všech nejméně, i když je vidět, že Lygast má celkem přehled. "Sběratel" mohl mít tu pointu trochu úderněji pojatou, ne tak vysvětlující, ale i tak dobrá jednohubka. Komiks "Mladí prokletí hledači duhy" je dobrý, zábavný, skvěle karikuje dekadentní básníky, i ty básně jsou celkem úsměvné, ale v tom finálním battlu už tomu došel dech. "Paradox" je vizuálně hezká jonkoma, která paradoxně nebaví scénářem. Štěpánka Jislová napsala a nakreslila komiks "Běžíme", lehce sandmanovský, snový, nostalgický. Na Štěpánce je vidět, že s kresbou už má hodně zkušeností a je si velmi jistá. "Langož beze všeho" je celkem zábavná blbina, která je tak prdlá, že jsem se prostě musel usmívat. A nakonec to nejdelší. "Hlučná ozvěna tichých dnů", která mi přišla trochu dlouhá, v hezké kresbě. Magické fantasy, které ale nakonec má lepší příběh, než jsem čekal. Takže nakonec na závěr to dobré. "Vějíř 2018" se povedl, jeho různorodost je nadále odzbrojující a jedinečná. Doufám, že se bude dařit editorům dál shánět nadané umělce, kterých tu podle všeho máme dost. A že se ti umělci budou neustále zdokonalovat.
"Vějíř 1"
"Vějíř 2"
"Vějíř 2011"
"Vějíř 2012"
"Vějíř 2013"
"Vějíř 2014"
"Vějíř 2015"
"Vějíř 2016"
"Vějíř 2017"
Žádné komentáře:
Okomentovat